Email Tisk

Od poznávacího kursu k pracovní skupině pro automatické dojicí systémy (AMS)

V Hesensku existuje ojedinělé poradenství pro zemědělské podniky používající dojicí roboty. Bylo vytvořeno poradci zemského zemědělského úřadu a službou zabývající se zdravotním stavem vemene spadající pod předsednictvo vlády této spolkové země. Podnikům jsou poskytovány informace již od jejich zájmu o nákup dojicího robota až po vytváření sdružení tam, kde již roboty fungují. Tematické okruhy zahrnují ekonomiku, krmení, plánování staveb hospodářských objektů, řízení, kvalitu mléka a zdraví zvířat.

Poradenství je vícestupňové:

- Ve speciálním úvodním kursu na statku Eichhof v Bad Hersfeldu a v přilehlých zemědělských podnicích mají zájemci první příležitost seznámit se s problematikou automatického dojení v teorii a praxi a zvážit možnost, zda by pro jejich podnik byla tato technologie žádoucí alternativou.

- Pro zemědělce, kteří se rozhodnou pro AMS, je následujícím krokem vstup do zájmového společenstva. Zúčastňují se pak mnoha akcí, na kterých různí výrobci představují své koncepce, přístroje a zařízení. Kromě toho se mohou zúčastnit exkurse, kde mohou vidět činnost robotů daného výrobce v praxi. Na základě vypsaného výběrového řízení může zemědělec porovnat nabídky různých výrobců a rozhodnout se sám o případném nákupu.

- Další stupeň v poradenském systému představují pracovní skupiny pro zemědělské podniky, které již dojicí roboty mají. V současné době je v Hesensku již 111 takových zařízení a pro období 2010/2011 se plánuje dalších 60. Z tohoto důvodu jsou v Hesensku 2 pracovní skupiny, pro severní a jižní část této spolkové země. V těchto pracovních skupinách se diskutuje o problémech s AMS, tématem pro letošní rok je například zimní provoz robotů. Soupis problémů je předkládán výrobcům. K vzájemné výměně dotazů a informací mezi podniky slouží rovněž účastnické diskuse na internetu.

Převzato z DLG-Mitteilungen 6/2010, s. 82

Překlad Ing. Tomáš Šturc.

Aktualizováno Pondělí, 11 Říjen 2010 08:35  

Aktuálně

14. října 2011 se v aule Jihočeské university v Českých Budějovicích uskutečnil WORKSHOP k problematice výzkumu a hodnocení interakcí systému ČLOVĚK – ZVÍŘE – ROBOT v chovu dojnic.

Fotky z workshopu si můžete prohlednout ve fotogalerii.

Anketa

Co je podle Vás největším přínosem dojicích robotů?
 

Počítadlo návštěv

mod_vvisit_counterDnes16
mod_vvisit_counterTýden169
mod_vvisit_counterMěsíc169
mod_vvisit_counterCelkem383662

Online: 2
Vaše IP: 3.214.184.223
,
Dnešní datum: 04. Říjen, 2023